STARNICE - TROSZKI Sołtys Marcin Botwinionek

Informacje ogólne
Sołectwo Starnice położone jest w północno - wschodniej części gminy Dębnica Kaszubska, w powiecie słupskim, województwie pomorskim, 20 km na południe od Słupska. W skład sołectwa wchodzi miejscowość Troszki oddalona od Starnic ok. 2 km oraz osada Starniczki. Sołectwo zamieszkuje 320 osób. Przez Starniczki przepływa rzeka Skotawa, gdzie funkcjonuje gospodarstwo rybackie, w którym hoduje się ryby słodkowodne.
Wieś Starnice położona jest 3 km od drogi wojewódzkiej Nr 210 w relacji Słupsk – Dębnica Kaszubska - Unichowo. Wieś leży na terenie otuliny Parku Krajobrazowego Dolina Słupi, wśród lasów i jezior, w malowniczej dolinie rzeki Słupi.

Rys historyczny
Nazwa miejscowości Starnice pochodzi od Starnitz (1586), Sternitz (1628). Jest to nazwa dwuznaczna tłumaczona od nazwy osobowej Starna, Starnia, Stron albo od określenia - strona, czyli kraj, terytorium, okolica, miejscowość w znaczeniu „ci, którzy mieszkają na uboczu”. Znana jako lenno Bandemerów. Do roku 1696 majątek znajdował się w rękach rodziny von Below. W 1753 roku dobra przeszły z rąk Petera Otto von Bandemer do rodziny Gottbergów, którzy rezydowali tu do 1945 roku. Gottbergowie władali również miejscowościami Łabiszewo, Dobieszewo i Dobieszewko.
W Stanicach znajduje się zespół pałacowo-folwarczny w skład którego wchodzą: pałac klasycystyczny murowany z końca XVIII wieku, przebudowany w połowie XIX i w XX wieku, spichlerz murowany z 1872 roku, obora murowana z 1889 roku, kuźnia murowana z 1878 roku.
Znajduje się tu również cmentarz poniemiecki o czytelnym założeniu bez śladów po nagrobkach.