Region


Izba regionalna PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
piątek, 11 kwietnia 2014 08:00

Zapraszamy na prezentację izby regionalnej. Plik otwiera się w darmowych pakietach LibreOffice i OpenOffice.

Pobierz plik

Poprawiony: sobota, 25 października 2014 13:59
 
Motarzyno...a król Jagiełło. Kartka z historii. PDF Drukuj Email
Wpisany przez GABRIEL KONKEL   
środa, 05 października 2011 13:09

Przełom XIV i XV wieku to w historii Polski okres szczególny. Także dla historii odrębnego  Księstwa Słupskiego, w którego granicach leżało wówczas Motarzyno. Jedną z zapomianych osobistości tamtych czasów był dziedzic z Motarzyna : Jarosław Zitzewitz. Nieprzejednany wróg Krzyżaków , z którymi wiódł spory o przygraniczne łąki , zasłużył się także dla sprawy  ostatecznego nad nimi zwycięstwa. Wszystko zaczęło się od sporów terytorialnych z Krzyżakami z Bytowa, którzy najechali  posiadłości Zitzewitza w Niepoględziu w 1399 r. , rabując siano, dobytek . Podczas walki byli zabici i ranni . Jarosław złożył skargę u księcia słupskiego Bogusława VIII. Ten poparł słuszne roszczenia Jarosława. Uznając, że naruszona została granica pomorska, wniósł  protest do wielkiego mistrza krzyżackiego Konrada von Jungingen. Spory terytorialne wpłynęły na związanie się Bogusława VIII z Polską.  Król Władysław Jagiełło, szukając dyplomatów mogących pomóc mu w werbowaniu sojuszników w walce z Zakonem , z namowy Bogusława VIII , skorzystał z usług Jarosława Zitzewitza z Motarzyna. Udał się on do Danii z misją zjednania jej do walki z Krzyżakami. Ta wyprawa nie odniosła skutku, gdyż Dania w tym czasie nie chciała bezpośredniej konfrontacji. Stworzył, natomiast Jarosław, podwaliny pod przyszły sojusz  z Danią (1419). w 1408 r. król Jagiełło wysłał Zitzewitza do krółów Anglii i Francji, książąt  niemieckich, z rozkazem pozyskania ich  do sojuszu przeciw Krzyżakom. Efektem misji dyplomatycznych Jarosława Zitzewitza, po przedstawieniu w Europie Zachodniej prawdziwej genezy konfliktu polsko-krzyżackiego,  było zaniechanie wsparcia Zakonu przez rycerzy Zachodu do tego stopnia, że liczba zaciężnych posiłków  przybyłych pomagać Krzyżakom okazała się zbyt mała, by pokonać siły zjednoczone pod dowództwem Władysława Jagiełły.

Misja Jarosława Zitzewitza                                                                                       /rys. G Konkel/

Książę Bogusław , tuż przed słynną bitwą pod Grunwaldem, politycznie stanął po stronie Zakonu. Jednakże militarnie nie wspierał go, a po wygranej przez Jagiełłę bitwie, złożył królowi hołd. Los dla Jarosława Zitzewitza ostatecznie okazał się tragiczny . Już w 1411r. , po niewykorzystanej politycznie bitwie pod Grunwaldem , zginął on w jednej z potyczek stoczonych z krzyżacką  załogą bytowskiego zamku. Postać Jarosława służącego w polskiej dyplomacji , śmierć z rąk krzyżackich...wszystko to skłania do uznania  naszego bohatera za  pomorskiego patriotę, który swoje talenty i życie oddał  sprawie pomorsko- polskiej.  Jest kwestią czasu, że ten wybitny Pomorzanin zostanie uhonorowany w Motarzynie ( przy szkole?)  tablicą informacyjną  i reliefem portretowym. Sceptyków pragnę uspokoić,że ród Zitzewitzów wywodzi się z pomorskiej szlachty z kaszubskim rodowodem. Chociaż w miarę upływu wieków Zitzewitzowie, jak większość rodów pomorskich ulegała germanizacji, to  z całą pewnością wzmiankowany Jarosław biegle posługiwał się językiem kaszubskim, bowiem zdecydowana większość mieszkańców Motarzyna , Budowa i okolicznych wsi  była Kaszubami, dla których w kościele w Budowie kazania słowiańskie głoszono do 1895 roku !

1411 r. Śmierć J. Zitzewitza             -w tle siano w stogach- przyczyna potyczki                              /rys. G. Konkel/

Literatura: Jan Mielcarz "Dzieje społeczne i polityczne Księstwa Słupskiego w latach 1372-1411;  red. St. Gierszewski " Dzieje ziemi bytowskiej"

Gabriel Konkel

Poprawiony: czwartek, 03 stycznia 2013 07:34
 
Motarzyno , Budowo i okolice. Zarys dziejów . Część II. PDF Drukuj Email
środa, 11 maja 2011 08:10

Część II Od średniowiecza do II poł. XIX w.

W okresie wczesnośredniowiecznym ludność zamieszkująca ziemię słupską, bytowską i lęborską zajmowała się: myślistwem, zbieractwem (obfitość lasów), rybołówstwem (rzeki, jeziora, morze) i rolnictwem. W tym czasie w Budowie (2), Unichowie i Jaworach wzniesiono słowiańskie grodziska (VIII-IX w.). Zbudowane na naturalnych wyniosłościach terenu otoczone były wałami, fosą i drewnianą palisadą. Szczególnie czytelne są do dzisiaj wały dwóch grodzisk z Budowa: jedna na planie prostokąta, drugie na planie trójkąta. na pierwszym zwanym „Zamkową Górą”, do dziś można odnaleźć fragmenty naczyń glinianych z charakterystycznym, wstęgowym ornamentem. Na mapie K. Ślaskiego „Osadnictwo na Pomorzu Sławieńsko-Słupskim w XII-XIII w.” odnajdujemy miejscowości do dzisiaj istniejące na opisywanym obszarze.

Poprawiony: środa, 06 maja 2015 09:20
Więcej…
 
Wstęp, część I. Motarzyno , Budowo i okolice. Zarys dziejów . PDF Drukuj Email
Wpisany przez GABRIEL KONKEL   
poniedziałek, 28 marca 2011 05:42

Wstęp.

 

Po zakończeniu II wojny światowej granice wielu państw europejskich uległy przesunięciu. Do Polski włączono tereny  na wschód od Odry, tzw. Ziemie Odzyskane, w tym ziemię słupską, lęborską i bytowską. Po opuszczeniu tych terenów przez Niemców powstała pustka, którą zapełniono wkrótce przybyszami ze wszystkich krańców Polski (i nie tylko). Dotyczyło to szczególnie miejscowości, które przed wojną były zamieszkane całkowicie przez ludność niemiecką. Należały do nich między innymi: Budowo, Motarzyno, Niepoględzie, Nożyno, Dobieszewo, Dębnica Kaszubska oraz inne miejscowości leżące w ich pobliżu. Współcześnie mieszkańcy tych wsi stanowią „zlepek” różnych grup etnicznych i narodowości, osiedleńców z zewnątrz. Kim byli dawni mieszkańcy tych wsi? Jak żyli? Dokąd odeszli? Odpowiedzi na te pytania dostarczają źródła historyczne. Na ich podstawie zestawiono zebrane informacje w porządku chronologicznym. Od czasów najdawniejszych do połowy XIX w. Pominięto okres od początku naszej ery do nastania wczesnego średniowiecza oraz wydarzenia II poł. XIX w., XX w., a także czasy najnowsze. W opracowaniu opisano wydarzenia związane z historią miejscowości leżących na południowy-wschód od Słupska, a w szczególności obszaru obecnej gminy Dębnica Kaszubska oraz jej obrzeży.

Poprawiony: sobota, 07 kwietnia 2012 18:33
Więcej…
 
Nasze strony PDF Drukuj Email
czwartek, 17 lutego 2011 12:10

Jednym z zadań szkoły jest szerzenie wiedzy o regionie, jego historii, ciekawych miejscach, zasobach przyrodniczych, ludziach, współczesności.

Realizacji ma służyć zakładka REGION. Będzie ona ważnym uzupełnieniem informacji o regionie obok takich przedsięwzięć jak działalność izby regionalnej, czy wydawanych od 8 lat "Motarzyńskich Wieści".

Czytelników zapraszamy do współpracy.

telefon kontaktowy szkoły: (59) 858-25-13, e-mail Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Gabriel Konkel

Poprawiony: czwartek, 17 lutego 2011 12:18
 


Na skróty